נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מהי היצרות בגב התחתון ואיך מטפלים בה?

היצרות גב תחתון

אם אי פעם חווית כאבי גב תחתון, במיוחד אם הם מלווים בכאבים או חולשה ברגליים, ייתכן שאתה סובל מהיצרות בתעלה של עמוד השדרה המכונה גם "היצרות ספינלית" או "תסמונת זנב הסוס". זו בעיה נפוצה למדי, במיוחד בקרב מבוגרים מעל גיל 50, שיכולה להיות ממש מתסכלת ומכאיבה.

 

אז מה גורם להיצרות הזו בכלל? ובכן, זה בדרך כלל תהליך טבעי שמתרחש עם הגיל. עם השנים, הדיסקים בין החוליות (שנקראים גם דיסקים בין-חולייתיים) מתחילים להתבלות ולאבד מהנפח שלהם. את המרווח שנוצר ממלאים לפעמים גדמים של עצם או קרומי מפרק מוגדלים, וזה מצמצם את המרחב בתעלה של עמוד השדרה. כתוצאה מכך, נוצר לחץ על חוט השדרה ושורשי העצבים, שמתבטא בתסמינים כמו כאב, נימול או חולשה בגב התחתון וברגליים.

אבל לא כל מקרה של כאבי גב נובע בעקבות היצרות בגב התחתון. יש עוד כל מיני סיבות שיכולות לגרום לזה, כמו פריצת דיסק, פגיעה בשרירים או בגידים, בעיות במפרקי הירך ועוד. אז איך בכלל יודעים שמדובר בהיצרות? הדרך הטובה ביותר היא כמובן לפנות לרופא, שיבדוק את התסמינים וישלח לבדיקות הדמיה כמו MRI או CT. אבל אם התחושה היא של כאבים וחולשה שמקרינים לרגליים, במיוחד אם מלווה בקושי בהליכה או בעמידה, זה בהחלט יכול להצביע על היצרות.

טוב, אז נניח שאובחנת עם היצרות. מה עושים? קודם כל, אל דאגה – לרוב המצב לא מסכן חיים ואפשר להתמודד איתו. הטיפול המומלץ משתנה ממקרה למקרה לפי חומרת הבעיה, אבל בדרך כלל מתחילים בגישות שמרניות ועוברים לניתוח רק במקרים חמורים במיוחד.

הטיפול השמרני כולל בעיקר תרופות לשיכוך כאבים, וכן תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק השרירים ושיפור התנועתיות של עמוד השדרה. כמו כן, שינויים באורח החיים כמו הפסקת עישון והורדה במשקל יכולים להפחית את הלחץ על הגב. אם הכאב ממש מפריע ניתן לנסות זריקות של סטרואידים (קורטיזון) לחלל עמוד השדרה, אם כי הן מספקות בדרך כלל רק הקלה זמנית.

אם התסמינים ממש קשים והטיפול השמרני לא מספק מענה מספק, אז אולי צריך לשקול טיפול ניתוחי. מטרת הניתוח היא ליצור מחדש מרחב סביב חוט השדרה, כדי להפחית את הלחץ ולשפר את פעילות העצבים. ניתוח זה אומנם דבר די משמעותי שכרוך בתהליך החלמה לא קצר, אבל במקרים רבים הוא נותן מזור משמעותי לתסמינים. הכי חשוב זה לא להזניח את הבעיה ולהיות במעקב אצל הרופא, כדי לבחור את המסלול הטיפולי הנכון עבורך ולהימנע מסיבוכים לא נעימים בעתיד.

 

לסיכום

היצרות בתעלת עמוד השדרה היא תופעה נפוצה שיכולה להתבטא בכאבים, נימול וחולשה בגב התחתון וברגליים. בדרך כלל היא נגרמת על ידי תהליכים ניווניים טבעיים שמתרחשים עם הגיל, אם כי יש גם גורמים אחרים. האבחון מתבצע לרוב על ידי בדיקה קלינית ובדיקות הדמיה, והטיפול יכול לכלול שיטות שמרניות כמו תרופות ופיזיותרפיה, וכן התערבויות פולשניות יותר כמו זריקות וניתוחים. הכי חשוב זה להיות במעקב רפואי ולקבל את ההחלטות הטיפוליות המתאימות למצבך האישי.

מושג היצרות גב תחתון

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
ילדים
מה זה מגדל למידה?

מגדל הלמידה קיים כבר שנים רבות ונעשה בו שימוש רב לא רק בישראל, אלא גם מחוצה לה. בשנים האחרונות

פטיש
המדריך לגירושים בהסכמה

הסכם גירושין בהסכמה נועד להסדיר באופן הדדי את כל המחלוקות הרלוונטיות העומדות על הפרק במסגרת הסכם גירושין. הסכם זה