הרציונל לפיתוח תכנית B.O.T ייעודית למיילדות בחדרי הלידה

תכנית B.O.T למיילדות פותחה תוך שיתוף פעולה עם מיילדות ונבעה מתוך המצבים הבאים:

 

1. צורך במענה מותאם לנשים ויולדות במצבים רגשיים שונים:

האינטראקציה בין אישה לבין צוות אגף לידה אינה טיפול רגשי או נפשי – אך זהו מפגש בעל פוטנציאל רב להופעת טריגרים  – המפגשים יכולים להיות: קשורים למגע חשיפה או חדירה לגוף / הצפה של חוויות אינטימיות/ פחד מהעתיד הלא ידוע / כאב פיזי ועוד,  ולכן הם פוטנציאל לעורר טראומות. עם זאת, דווקא המפגשים המקצועיים הללו שאינם נתפשים כטיפול רגשי או נפשי – בעזרת התנהלות מתאימה – מאפשרים הזדמנות משמעותית לריפוי ואפילו לצמיחה אישית והורית. (6) (7)

2. שכיחות סימפטומים של טראומה משנית בקרב צוותי חדר לידה:

*ככל שהיכולת האמפתית של איש המקצוע גבוהה יותר – הוא בעל סיכון גבוה יותר לפתח סימפטומים של טראומה משנית. (3)
התהליך האמפתי הינו תהליך מורכב אשר מהווה חלק משמעותי בעבודת המיילדת. תהליך זה, כאשר מתבצע בצורה בלתי מודעת- עלול להוביל למצב של טראומטיזציה משנית ועייפות החמלה (Compassion fatigue) בקרב מטפלים, אך כאשר נעשה באופן מודע – יכול לשפר את מידת שביעות הרצון של המטפל ולהפחית את רמת השחיקה. (10)
"כשאמפתיה מופנית לאורך זמן כלפי אדם הסובל – (ללא מודעות המטפל למתח הגופני והעצבי (ולא רק הרגשי) שנבנה ) – עלולות להיווצר השלכות שליליות ארוכות טווח על המטפל." (4)

* על פי DSM 5, אחד הגורמים  ל-PTSD: "חשיפה חוזרת או קיצונית לפרטים קשים של מקרים במהלך ביצוע תפקיד מקצועי."  במחקר משולב (2012) השתתפו 464 אחיות שעובדות בחדר לידה, נמצא ש-35% דיווחו על סימפטומים שדירגו אותם ברמת סטרס בינונית-קשה.   (5)
במחקר משולב (2015) בו השתתפו 473 מיילדות מוסמכות נמצא כי  29% דיווחו על רמה גבוהה עד חמורה של סימפטומים של פוסט-טראומה משנית, ו 36% נוטרו כסובלות מ PTSD  כתוצאה מהשתתפות בלידות טראומטיות. (1)

 3. צורך בפיתוח מערכת של תמיכה רגשית קולגיאלית:
פיתוח מערכת של תמיכה רגשית כנה ומקצועית של אנשי הצוות אחד בשני נמצא ראשון ברשימת האסטרטגיות המועילות להתמודדות עם אירועי קיצון, שציינו מיילדות ואחיות בשאלוני מחקרים. (2) (3)
מחקרים על השפעת מצבי סטרס מיילדותיים על הצוות ומחקר שבדק צמיחה פוסט-טראומטית בקרב אחיות-מיילדות, מציינים את החשיבות הרבה של הכשרת הצוות בכלים שיאפשרו להם עזרה עצמית ותמיכה אחד בשני. (1) (8)

לרשימת המקורות

על החזון לתכנית  B.O.T למיילדות

פירוט תכני הקורס 

השאר תגובה