היבטים ייחודיים של שדה-הלידה

הייחודיות של התקופה שסביב הלידה מציבה מגבלות של זמן, סביבת עבודה לא שגרתית וכוללת את נוכחות התינוק גם כשהוא נעדר.   לכן ליווי בתקופה זו הינו בעל אופי שונה מתהליכי תמיכה וטיפול אחרים.

1.  מגבלת זמן
אנחנו פוגשות נשים בתוך 'זמן' ספציפי מוגבל וקריטי כמו:  שבועות ספורים לפני הלידה, תחילת הצירים, בימים הראשונים לאחר הלידה, בין הנקה להנקה, ובתוך מצבים שדורשים מהליווי להיות פעיל מקדם וקונקרטי.
מתוך מגבלת הזמן והקריטיות של האירועים באופן טבעי תהיה נטייה להתמקד במפגש עם אישה רק בצרכים העכשווים הקונקרטיים (למשל בבעיית הנקה, הכנה פרקטית ללידה)  מתוך תפישה כי עבור ה'עניינים' האחרים, (מערכות יחסים, חוויות רגשיות, זיכרונות טראומטיים), "אין כרגע מספיק זמן.." או ש'"זה לא הזמן להתעסק בהם".
אולם, מכיוון שהמערך הרגשי של אישה בהריון, לקראת לידה, או בעת הטיפול התינוק הינו בעל השפעה רבה על התפתחות התהליך עצמו ואיכות הקשר של האם עם התינוק עם עצמה ועם הסובבים אותה,   דרך העבודה נדרשת להיות כזו אשר גם כאשר מסגרת הזמן קצרה – היא כוללת בתוכה את האינטראקציה עם התינוק, את ההתייחסות לחוויות הרגשיות של האישה וצרכיה, בו-זמנית עם נקיטת פעולה תומכת קונקרטית.  פרקטיקות B.O.T פותחו כדי להתמודד עם סוגיה זו.

2. כיוון התנועה הביולוגי
התהליכים הביולוגים של הריון לידה וראשית האימהות שמים את עצמם במקום הראשון בסדר העדיפות.  במידה רבה סדר עדיפות זה, הוא שיתווה  את הכיוון בעבודה סביב הלידה.  למשל : כשאישה בשליש הראשון של ההיריון, תספר על קונפליקט משפחתי או קושי אישי אחר, בשונה מתהליך טיפולי בזמן אחר בחיים – ליווי B.O.T יעסוק בהשפעה של הנושא הנ"ל על תחושותיה כלפי ההיריון, וכלפי הקשר שלה עם העובר בשלב הזה – ולאו דווקא יתמקד בחיפוש פתרון לבעיה או לקונפליקט.
כשאישה תעלה סוגיה דומה חודש לפני הלידה, מפגש B.O.T  יציע לבדוק את ההשפעה האפשרית של נושא זה על הלידה המתקרבת או אולי על תחילת האימהות, ונבדוק אלו משאבים היא תצטרך עבור כך.
כל נושא שיעלה במפגש ושנעסוק בו, ייבדק בהתייחסות אל: מה נדרש כדי לתמוך בצורך הביולוגי של הזמן הנוכחי.

3. הנכחת הקשר לתינוק                 
שדה הלידה הוא מרחב חיים שנוצר מתוך קשר בין שניים,  הוא מתפתח כגוף בתוך גוף והינו תלוי במערכת התקשורת בינהם,  באופן בולט מרחב העבודה בליווי בתרפיה מוכוונת לידה יכלול בתוכו את הקשר אל התינוק.
גם בתקופה בה מתכננים היריון  וגם כשחווים אובדן הריון,  במרכז הליווי נמצאת חווית הקשר לתינוק  – ואופן נוכחותה או חסרונה.

4. מרחב עבודה לא שגרתי
לאינטראקציה המקצועית בשדה-הלידה לא תמיד יש סטינג קבוע, היא מתרחשת תוך כדי החיים – תוך כדי לידה, תוך כדי הנקה, תוך כדי הטיפול בתינוק, תוך כדי ההיריון שמתפתח.

מיקום משתנה– המפגש יכול להתקיים בקליניקה, אבל הוא יכול גם להתרחש בבית האישה, ולפעמים גם בתוך בית החולים כמו במצב של מפגש עם אישה שמאושפזת עקב שמירת הריון. מלווה בתרפיה מוכוונת לידה תצטרף לעיתים אל האישה לפגישה לקראת הלידה עם עו"ס של בית החולים, ולפעמים גם תלווה אישה לקרא לידה למשך מס' פעמים ל"תרגול כניסה לבית החולים" כחלק מתהליך שנועד להוריד רמת חרדות כתוצאה מטראומת לידה קודמת.

זמן לא קבוע – מפגש יכול להתקיים בשעה שנקבעה מראש, אבל גם בכל שעה אחרת 'כי הצירים מתחילים'.  האינטראקציה לא תמיד מוגבלת לזמן-פגישה – אנחנו עונות לשאלות טלפוניות באמצע היום והלילה על נושאים שונים בנוגע למצב גופני ורגשי הקשורים להריון לאחרי הלידה או לטיפול בתינוק.

קשר עם דמויות נוספות במשפחה – פגישות B.O.T כוללות לעיתים גם את בן הזוג, או את האם או החמות. לפעמים הפגישות יכללו גם אנשים אחרים, כמו אחותה, או חברה טובה שמלווה אותה בתקופה הזו. תהליך ליוויB.O.T  מזמין ראייה קונסטלטיבית-משפחתית ולעיתים אף לגשר בין הדמויות במשפחה.

עוד על הגישה:
מתוך ראיית העולם של ליווי בגישת B.O.T

פרקטיקות מהותיות במפגש B.O.T


 

השאר תגובה