תקציר מקורות השראה ומצע לדרך העבודה בתרפיה מוכוונת לידה

אנשי מחקר שעבודותיהם מסמנות לנו אבני דרך:

Dr. Daniel J. Siegelרופא פסיכיאטר וחוקר העוסק בחיבור בין מדע הנוירולוגיה וקשר הורה-ילד. מתוך חומריו:

 • ממצאי המחקרים על ההשפעות התרפויטיות של פרקטיקת ה– Mindfulness מתארים את הבריאות הפיזית הנפשית והשיפור של איכות מערכות היחסים מתוך תרגול של פרקטיקות של הקשבה פנימית המבוססות על קבלה רדיקלית של הכל.
 • ד"ר סיגל מתאר ההשפעות התרפויטית של –  Attuned communication בחדר הטיפולים
 • מידע על הבנת מערכת נוירוני-המראה והקשר שלהם אל התקשורת הטיפולית.
  http://www.mindfulness.net.au/publications/pdfs/Peer-reviewed-articles/Mindful-Awareness-Mindsight-and-Neural-Integration.pdf

Dr. Allan Schoreנוירו-פסיכולוג, אחראי לפריצת דרך בהבנות חדשות על תקשורת אם-תינוק ועל המשמעות הקריטית של אינטראקציה בהתפתחות המוח:

 • Regulation Theory – בעזרת תיאורית הויסות, מתאר Schore את האינטראקציה בין הנתיב הנסתר/פנימי של המטפל עם הנתיב המובלע של המטופל , וההשפעה התרפויטית של מודעות לאינטראקציה הזו.
 • Schore מתאר את המשמעות התרפיוטית של מרחב טיפולי בו המטפל מתכוונן (attuned) למצבים הגופניים-רגשיים המשתנים של המטופל ומתייחס אליהם כחלק מהתהליך הטיפולי. (תשומת-לב גופנית).
 • תרפיה מבוססת התקשרות מניחה בבסיסה שבקשר בין המטפל למטופל -המטפל נדרש להישאר עם המוח הימני דומיננטי, על מנת לאפשר לו להיות עם מלוא החוויה של המטופל ועם כל מה שעולה בה מבלי לדעת מה הרגע הבא יעלה מההיסטוריה. Schore מציין כי התרפיסט אינו רק צופה במסע המטופל, או מתעניין בו, אלא הוא בעצם מטייל שותף ומהדהד במסע שהמטופל עובר.
  http://www.allanschore.com/pdf/__SchoreClinSocWorkJ2008.pdf

   Dr. Daniel Stern- פסיכיאטר ופסיכו אנליסט שחקר את עולמו הפנימי של התינוק ואת הפסיכולוגיה של ראשית האמהות.
התיאוריה של סטרן –  The Motherhood Constellationתרמה רבות להתפתחות מערכת טיפולית ייחודית עבור נשים בתקופה שסביב הלידה.
סטרן מתאר כי המערך האימהי אינו עוד מרכיב נפשי שקיים, אלא מערך ייחודי, עצמאי ועם מבנה משל עצמו בעל ערך וחשיבות בחיי רוב האמהות, ולגמרי נורמאלי.הוא מציין שללא ההערכה של הטבע והדומיננטיות של הקונסטלציה האימהית, יהיה קשה לתפוס את התמות הסובייקטיביות העיקריות שאמהות חוות, להבין את הבעיות עבורן הן מבקשות מענה ולהכיר את התמיכה הטיפולית שהן צריכות . קיומה של קונסטלציה אימהית הוא טוען, דורש מהמטפל לבנות ולעבוד בתוך מערכת התקשרות שונה מזו שנהוגה באופן הטיפול המסורתי.

Carl Rogersפסיכולוג אמריקאי, חלוץ בהתפתחות הפסיכותרפיה ההומניסטית, גישתו פורצת הדרך בשנות ה50: Person-centered-therapy התפתחה מתוך מחקר על מה שהוא קרא בהתחלה:  non-directive therapy, שם הוא מתאר כי ההתפתחות של תהליכי שינוי אצל המטופל מתרחשת לא כשמפרשים לו את כוונותיו ומכוונים לו את הדרך, אלא דווקא מתוך חיבור אמיתי ועמוק אל החוויה הנוכחית של המטופל. הוא פרץ את הדרך להבנה כי האדם הוא המומחה עבור עצמו ולאפשרות שכל אדם יכול ללמוד פרקטיקות של Self Help.

 Eugene T. Gendlin – פילוסוף ופסיכותרפיסט שפיתח דרכים חדשות לחשיבה על ועבודה עם תהליך חי.    ה'פילוסופיה של המובלע' של ג'נדלין (The philosophy of the Implicit) והמושגים שטבע ובראשם: Felt SenseLife Carrying forward movement, ו Interaction first – מהווים אבני יסוד בהתפתחות הרעיונות ודרכי העבודה של גישת ה B.O.T.
http://www.focusing.org/philo.html


גישות טיפול המשמשות כמקור השראה מידע ותמיכה בעבודתנו:

גישת התמקדות, Focusing,  שפיתח פרופ' ג'נדלין, מתווה צעדים פרקטיים ונגישים המאפשרים נתיב כניסה פנימה אל המרחב הלא-מודע, המובלע,  באופן בלתי נפרד מחיי היום יום, ומציעה נגישות אל מרחב זה כחלק מתנועת החיים.

Whole Body Focusing , ערוץ בתוך גישת ההתמקדות שנקרא 'התמקדות עם הגוף השלם', (WBF) שפיתח קווין מק'אבניו. עקרונותיו תומכים בהתפתחות של תקשורת פנימית מתוך חיבור לסביבה ולהתרחשות הקיימת.

Somatic experiencing, (SE), גישה ממוקדת גוף לטיפול בטראומה שפיתח ד"ר פיטר לוין- אופן המבט שד"ר לוין פתח, מאפשר הבנה של רצף הטריגרים ששדה הלידה מכיל בתוכו, ואת פוטנציאל הריפוי העצום שבו.

קונסטלציה משפחתית, Family Constellation, גישת טיפול מתוך נקודת מבט מערכתית שפיתח ברט הלינגר, המאפשרת לראות את התופעות והתהליכים המתרחשים בשדה הלידה מתוך נקודת מבט של מערכת משפחתית רב-דורית.

פסיכותרפיה בין-אישית IPT InterPersonal Psychotherapy , (טיפול קצר מועד) -
גישה הנובעת מתוך הנחת היסוד כי טבענו האנושי הינו היותנו באינטראקציה. ולכן נקודת המבט שלה רלוונטית לעבודה בשדה הלידה – שאינטראקציה היא מהותו.   מספר עקרונות בדרך העבודה ב IPT , המשיקים ומהווים תמיכה לדרך העבודה בליווי B.O.T:
- מיקוד התהליך אינו ב'בעיה' אלא בעולם הבין אישי של האדם, ובאופן שבו הוא חי את מערכות היחסים שלו.
- הפרקטיקה מתמקדת בחיזוק מערכות יחסים קיימות או פיתוח של מערכות כאלה.
- העבודה מתרחשת ב'כאן ועכשיו', בתוך ההקשר של אינטראקציה קיימת.
- המטפל והמטופל בודקים יחד מה יהיה מיקוד העבודה
- בהירות מסגרת הזמן (קצרת המועד) תומכת בהתקדמות התהליך.
http://www.ipt.org.il/148264/%D7%95%D7%A2%D7%93-%D7%94%D7%90%D7%92%D7%95%D7%93%D7%94

 ** הרעיונות והעקרונות מתוך גישות אלו מלווים את התפתחות גישת התרפיה מוכוונת-לידה, מתוך היותם קרובים למאפיינים של ליווי בשדה הלידה: גישות אלו מתאפיינות בהנחת-יסוד כי המצב עצמו מכיל את האינפורמציה עבור ההשתנות שלו, הן כוללות בתוכן משמעות לאופן מסוים של נוכחות של המטפל/מלווה/מנחה, וברובן בולט השימוש במיומנויות של תשומת-לב גופנית ככלי משמעותי בטיפול.

תגובה אחת ל“תקציר מקורות השראה ומצע לדרך העבודה בתרפיה מוכוונת לידה”

 1. אביטל

  שלום
  נעוניינת לקבל פרטים בנוגע לקורס שלב 1
  0545740938
  תודה:)

השאר תגובה