מה זה B.O.T?

תרפיה מוכוונת לידה –  Birth Oriented Therapy - ליווי מקצועי הממוקד בתהליכים אישיים התפתחותיים שנשים וזוגות עוברים בתקופה שסביב הלידה

תרפיה מוכוונת לידה – ( Birth Oriented Therapy (B.O.T  זהו שדה מקצועי חדש המאפשר לנשים ולזוגות לקבל ליווי מקצועי וממוקד לתהליכים האישים אותם הם חווים בתקופה שסביב הלידה. הגישה התפתחה במשך יותר מעשור מתוך תנועה מתמדת של שילוב שדה-הלידה עם שדה-הטיפול ובתוכה ההבנה כי בשדה הלידה מובלעים תהליכים שתקופה ייחודית זו מהווה עבורם הזדמנות לשינוי.

האינטנסיביות של תקופה זו, החשיפה לבדיקות פנימיות וחודרניות, תחושת השבריריות של החיים המורגשת כל רגע בהריון או בלידה –  מזמנת תהליכי חיים משמעותיים עבור הרבה מאיתנו. הזוגיות מאותגרת, חוויות ילדות מתעוררות,  והרבה ממה שידענו על עצמנו משתנה לאורך ההריון ואחרי הלידה.
שדה הלידה הוא כמובן זמן ההיריון הלידה ההנקה והאמהות, אולם הוא כולל גם טיפולי פוריות מאתגרים, הפלה שהייתה,  אובדן הריון ואתגר של הריון אחרי אובדן. זוהי תקופה שמבקשת ליווי מסוג מאד מסוים. ליווי ממוקד שיכלול בתוכו את האספקטים השונים הללו שמופיעים אצל אישה ודורשים התייחסות, ובו-זמנית יהיה בעל ידע מקצועי על התקופה שסביב הלידה והאלמנטים הייחודיים לה.

 גישת תרפיה מוכוונת לידה (B.O.T)  מהווה מענה:

1. לצורך של נשים וזוגות בליווי מקצועי ממוקד לתהליך אישי בתקופה שסביב הלידה.

2. לצורך של אנשי מקצוע שמומחיותם היא שדה-הלידה -במידע ופרקטיקות לתמיכה במצבים רגשיים בתקופה זו.

3. לצורך של אנשי מקצוע מתחום הטיפול במידע על האלמנטים הייחודיים של שדה-הלידה.

גישת B.O.T יוצרת גשר בין תחום התרפיה ושדה-הלידה, ופעילותה מאפשרת ניראות לחוויות השקופות של נשים וזוגות בתקופה שסביב הלידה, שעד כה לא קיבלו מענה מקצועי ממוקד.
השדה המקצועי הזה התקיים עד לא מזמן כמרחב תת-קרקעי שלא קיבל הכרה בשיח הטיפולי והרפואי. מכיוון שלא היה לו שם מקצועי מוכר – קיומו היה בלתי נראה, למרות הצורך בו ולמרות השפעותיו הניכרות על חיינו כאנשים וכחברה.
כיום, הדרך הזו הפכה למרחב מקצועי שהופך ונהיה מוכר, מרחב המאפשר לנשים וזוגות לדעת לאן לפנות על מנת לקבל מענה ליווי מקצועי ממוקד לתהליכים אישיים בתקופה שסביב הלידה.
הניסיון שרכשנו מספר כי ניראות, הכרה חברתית ומתן מענה מקצועי על ידי ליווי ממוקד של תהליך אישי בתקופה זו, יהוו עבור נשים וזוגות מקור בריא לבניה של העצמי ושל התא המשפחתי ולהזדמנות לשינוי וריפוי.
ליווי בתרפיה מוכוונת לידה הינו תהליך ליווי ייחודי ובעל אופי שונה מתהליכי תמיכה וטיפול אחרים:

♠ זהו ליווי מוגבל בזמן, ממוקד בצורך האקוטי הנוכחי.
♠ אופן העבודה אינו מתמקד בשינוי דפוסים או פתרון בעיות, אלא ממוקד בעבודה עם האיכויות האישיות המקדמות, עבור האתגר הנוכחי.
♠ תהליך הליווי עשוי להתרחש בסטינג לא שגרתי (למשל תוך כדי לידה,  בעת אשפוז בבי"ח או עם תינוק על הידיים).
♠ התקופה שסביב הלידה הינה תקופה הדורשת אופן התקשרות שונה בין אשת המקצוע לאישה/לזוג.
♠ זוהי תקופה שנשים מבקשות לעצמן תמיכה של אשת מקצוע המכירה את השדה הספציפי הזה, שזו מלאכתה. איכות התמיכה והליווי נובעים ישירות מתוך ההכרות העמוקה של המלווה עם האלמנטים הייחודיים של תקופה זו.

 גישת תרפיה מוכוונת לידה אינה מיועדת לעבודה עם נשים במצבים קיצוניים הנזקקות  לטיפול נפשי צמוד או תמיכה תרופתית, אלא מהווה מענה מקצועי ממוקד לנשים מתפקדות וזוגות המבקשים ליווי בתקופה מאתגרת זו.
הגישה אינה משויכת לשום קבוצה או אג'נדה חברתית, ארגון או איגוד מקצועי. אינה מחזיקה ברעיונות או עקרונות לגבי אופן הלידה או ההורות, אלא ממוקדת באדם שחווה אותם, ובמערך הפנימי החדש המתהווה בתקופה זו.

אפשר לקרוא כאן עוד על קרן פרידמן גדסי  מפתחת הגישה  ועל השותפות לדרך 

תגובה אחת ל“מה זה B.O.T?”

  1. רוית

    אנא צרו איתי קשר לקראת הקורס הבא שיפתח.
    תודה

השאר תגובה