תופעת השדה השקוף

בתוך שדה הלידה (1) התקיים עד כה שדה שקוף – שדה תת-קרקעי רחב ומשמעותי שלא קיבל הכרה בשיח הטיפולי והרפואי. מכיוון שלא היה לו שם מקצועי מוכר קיומו היה בלתי נראה, למרות הצורך בו ולמרות השפעותיו הניכרות על חיינו כאנשים וכחברה.

אני רוצה להצביע על שתי תופעות מעניינות המתרחשות בו זמנית בשדה הלידה:
1. בתקופה שסביב הלידה, רוב הנשים המחפשות ליווי ותמיכה מקצועית בתהליך רגשי, פונות לנשות מקצוע משדה הלידה. (ולא לטיפול נפשי רגשי מסורתי)
2. רוב נשות המקצוע בשדה הלידה מלוות נשים וזוגות בשלבים שונים ודרגות שונות של תהליכים אישיים, למרות שלא התמחו בכך באופן רשמי.

התבוננות בתופעות אלו מספרת כי בתוך שדה הלידה התקיים עד כה שדה שקוף:
בתוך תהליכי הפוריות היריון לידה הנקה אמהות מתרחשים תהליכי התפתחות אישיים. האלמנטים הייחודיים של תקופה זו מייחדים את תהליך ההתפתחות האישי הנ"ל מתהליכים בתקופות חיים אחרות .
ההבנה של תקופה ייחודית זו והתהליכים החבויים בה הביאה אותנו להכרה כי ישנו כאן מרחב משמעותי שאיננו מוכר כשדה מקצועי.
המרחב המקצועי הקרוי תרפיה מוכוונת לידה היה חבוי למרות העובדה שקיומו מהווה אפשרות משנה חיים עבור נשים ואנשים הנולדים ויולדים.

התרחשות תת קרקעית

בעשורים האחרונים, במקומות שונים בארץ ובעולם, אפשר למצוא נשות מקצוע עצמאיות שיצרו את השילוב האישי שלהן בין תרפיה לשדה הלידה. הן תרפיסטיות שיצרו לעצמן התמקצעות אישית בעבודה עם נשים סביב הלידה, או נשות מקצוע משדה הלידה אשר רכשו לעצמן כלים תרפויטיים. הן יצרו בעצמן ובדרכן שלהן, אינטגרציה בין התחומים שהיו עד עתה מפוצלים, (תרפיה ושדה הלידה) מתוך זיהוי של 'החלל הריק' שביקש מענה. כפי שמגדירה זאת שכטרמן (2) בעבודתה "לידתו של מקצוע": "זהו חלל הריק של צורך שאין לו מענה מוכוון במוסד הרפואי-סוציאלי הציבורי, וגם לא מענה מוגדר בתוך תחום הטיפול הנפשי. "
שכטרמן מציגה בעבודתה תיאורים של שדות שקופים נוספים ואת הצורך והתנאים אשר הפכו אותם למרחבים מקצועיים מוכרים. היא עוסקת בעבודתה במקצועות הלידה ומציינת כי "התפיסה המקצועית בספירת העבודה של הממסד הרפואי מעלה על נס את הרעיון של הגיון מדעי ומכחישה כל מרחב רגשי בתחום העבודה"
היא מתארת את "כינונו של מרחב מקצועי חדש שנולד מתוך חלל שלא סומן עד כה כראוי להתייחסות פרופסיונאלית."

החלל הריק שנסמן כאן הינו הצורך של נשים ובני/בנות זוגן בליווי מקצועי ממוקד לתהליכים האישיים שהם חווים בתקופה שסביב הלידה.   בצורך הזה, תחום ה -תרפיה מוכוונת לידה נוגע. להלן כמה דוגמאות:
זהו צורך המופיע אצל אישה שעוברת הריון ולידה אחרי אובדן אם. הוא מופיע אצל אישה שבעקבות האשפוז הקצר בהריון צפו בה זיכרונות האשפוזים והניתוחים מהילדות והיא חרדה לקראת המפגש עם סביבת בית החולים בעת הלידה. יגיעו נשים שעוברות בקושי רב את הביקור והבדיקה הואגינלית אצל רופא הנשים ומפחדות שלא יצליחו ללדת מרוב כיווץ ושיתוק בעקבות הבדיקות הפנימיות בשעת הלידה. חלקן הן נשים שבעברן פגיעה מינית. אם במשפחתם היה מישהו שנפגע בלידה שני בני הזוג אולי יגיעו ללידה עם רמת סטרס גבוהה. גם בן זוג ששירת במלחמת לבנון השנייה או בחזית בוערת אחרת ופתאום מבין שזירת הלידה יכולה להוות טריגר עבורו יבקש להתכונן ולזהות איך יוכל להיות שם עבור זוגתו ומה יכול לתמוך בו. וגם איך עוברים הריון אחרי אובדן, כשככל שה יש גדל, כך גדלה גם נוכחות ה אין. וישנו הצורך של אישה במרחב שמאפשר לה להתאבל על אובדן בלתי נראה להתאבל על כך שלא תהיה לה בת על כך שלא תוכל ללדת יותר או להתאבל על אובדן הרגעים הראשונים של חיבור עם תינוק שנלקח לטיפול בפגיה מיד אחרי הלידה. וכמו בתהליכי אבל מוכרים, גם כאן רק משהושלמה מלאכת האבל היא פנויה להמשיך בחיים.

כל אלו הן דוגמאות לצורך שנשים וזוגות חווים בתקופה שסביב הלידה ולחלל הריק שביקש 
להתמלא במרחב מקצועי ממוקד לליווי תהליך אישי בשדה הלידה, ובמרחב מקצועי זה עוסקת מלאכתנו.

ואולם הדבר המשמעותי שאנחנו מוצאות בתוך עבודה בשדה הזה והוא המהווה את התשוקה ואת כוח המשיכה שמושך אותנו עוד ועוד לעומק הדברים הוא אנרגית חיים שחוזרת ופוטנציאלי החיים החדשים שנפתחים מתוך ההסכמה של אישה להיות בקשר עם התהליך האישי המתרחש בתוכה בתקופה שסביב הלידה. זוהי אפשרות שפותחת עבור האישה והזוג קיום של ממד חדש המביא איתו הזדמנות חיים חדשה.

 

1. שדה הלידה – תקופה הכוללת בתוכה תמיד קשר לתינוק. גם אם הוא איננו. המושג שדה הלידה כולל בתוכו תקופת
טיפולי פוריות, רצון לילד, הריון, לידה, הנקה, ראשית האמהות, אובדן הריון.
2. שאנה שכטרמן/ לידתו של מקצוע, התהוותו של מקצוע תומכת הלידה בישראל, האוניברסיטה העברית בירושלים, 2009

השאר תגובה