איך דברים נולדים? (או : מה זה BOT )

לפעמים מתוך תשוקה – כך נולדו כלי התעופה,  לפעמים מתוך מצוקה למשל כמו כתב הברייל.  לפעמים פשוט מתוך סקרנות ועוד סקרנות כמו התפתחות המצלמה.
ולפעמים, במקרה.  משהו אחד מתחבר עם המשהו השני באופן שהם אף פעם עוד לא התחברו ו…

 כשאני בודקת איך גישת ה- BOT נולדה, נדמה לי שהיא התפתחה מתוך שילוב של כל אלו. זה התחיל אצלי בתשוקה להכיר את עולם הלידה, זה המשיך במצוקה-סקרנות-למידה-גילוי, ואז עוד מצוקה עוד חיפוש עוד גילוי… וכך נוצרו החיבורים.

BOT = Birth Oriented Therapy או בעברית – תרפיה מוכוונת לידה, היא גישה המתמקדת בליווי תהליך אישי בתקופה שסביב הלידה.    זו גישה שהתפתחה מתוך הבנה כי התקופה שסביב הלידה מכילה בתוכה היבטים ייחודיים שדורשים התייחסות אחרת משאר תקופות החיים ומהחיבור של אלמנטים מגישות תרפיה שונות, אל ההבנה הזו.

יש עוד משהו שאפשר להגיד על התפתחות של דברים חדשים בעולם – הם בדרך כלל מתפתחים בו-זמנית בכמה אזורים שונים בעולם בלי שהיה קשר בין מי שגילה אותם. (על הרבה המצאות או גילויים יש איזה סיפור על עוד אדם או צוות או מקום אחר בו הדבר התגלה סביב אותם שנים ).  כך זה גם היה אצלי, מפגשים אקראיים בארץ ומאמרים ממקומות אחרים בעולם הפגישו אותי עם נשות מקצוע שונות שגם אצלם באותם השנים, נולד החיבור הזה, החיבור בין שדה-הלידה לשדה-הטיפול.

 החיבור בין שדה הלידה לשדה הטיפול הוא חיבור מרתק ומתוכו נולדה גישת הBOT. זה אינו סט פעולות או רשימה של עקרונות עבודה, זהו תהליך חי שממשיך לגלות את עצמו מתוך עצמו כל הזמן, ובזה ממש אני מאוהבת.  לשמחתי הגדולה, כמוני, התאהבו בכך גם השותפות שלי לעשייה – הילה לב-רן, דפני דנון,  וגלית הלוי-הרמן. גם הן עובדות עם גישת הBOT כבר זמן-מה, מפתחות ומלמדות אותה יחד איתי.  כרגע רק בארץ, ועוד מעט גם בחו"ל, כי דפני לוקחת את זה איתה לטורונטו.

אז מה זה BOT ולמי זה מתאים?   
הנה אני מספרת כאן , ואפשר גם לקחת כוס קפה ולהכיר את הגישה עוד יותר אם נכנסים לקרוא באתר . וגם רשימת המלוות שממש עכשיו יוצאות לדרך, נמצאת כאן.

 BOT  היא גישה לליווי תהליך אישי בתקופה שסביב הלידה. לא צריך שיהיה כלום כדי לבוא למפגש BOT. אישה יכולה רק להגיד שנראה לה שלעצור רגע ולפגוש את מה שקורה לה עכשיו, יהיה משמעותי – וזה בדיוק מה שמפגש כזה יאפשר, מתוך ההבנה שעצם המפגש עם ההתרחשות מאפשר שינוי.  אין דבר מסוים שה BOT מתמקד בו – מהותו היא ליווי ייחודי לזמן שסביב הלידה.
נשים יגיעו עם עניינים שונים למפגשי BOT, למשל :
הדר רצתה ליווי אישי בתקופה שהיא בטיפולי פוריות ארוכים.
יפעת לפני לידה שלישית, בתוך החיים המלאים הרגישה שהיא לא מספיק בקשר עם התינוק ועם הלידה הקרובה. היא הגיעה לכמה מפגשי ליווי BOT לקראת הלידה.

 נורית,  יועצת הנקה הגיעה לעזור לאישה עם דלקת בשד שבועיים אחרי לידה. ופגשה אישה אחרי לידה מאד טראומטית. איך נכון לעבוד עם אישה שעברה לידה טראומטית כשהיא עדיין סמוך למועד הלידה?  זהו חלק מלימודי ה BOT.

דלית,  עברה פגיעה מינית בילדות.  בשנים האחרונות הייתה בתהליך טיפולי.  עכשיו כשהיא בהריון היא צריכה מישהי שתוכל לעזור לה לזהות איזה טריגרים יכולים להציף אותה בלידה וגם למצוא מה יכול לעזור לה.  ישנו פרק בלימודי BOT המתמקד בהרחבת הידע על הקשר בין פגיעה מינית להריון לידה והנקה, זיהוי טריגרים, ופיתוח אסטרטגיות ממוקדות ללידה או הנקה.

  אז למה בעצם לא להמליץ לנשים ללכת לטיפול פסיכולוגי בתקופה הזו? אני נשאלת פעמים רבות כשאני מספרת על ה BOT. זו יכולה להיות אפשרות טובה לחלק מהנשים, אני עונה. ויש נשים שיבחרו בה, אבל אם נבדוק זאת, נראה שהן מעטות. לרוב, נשים לא יתחילו טיפול פסיכולוגי/זוגי/משפחתי בתקופה הזו, אלא יחפשו מישהו שמכיר את שדה הלידה ויכול ללוות אותן לתקופה קצרה סביב הקושי אותו הן חוות.
דניאל סטרן, פסיכואנליטיקאי, תיאר את המערך הרגשי השונה אצל אמהות אחרי לידה וכינה אותו הקונסטלציה האימהית, והוא מציין שתקופה זו מכילה מערך שונה שדורש התייחסות לאלמנטים הייחודיים שלו וכי זו תקופה שאישה זקוקה לתמיכה ליווי וחברת אמהות, ושטיפול קלאסי פחות מתאים לה.
לכן, על בסיס ההבנות של סטרן, עקרון הליווי (בשונה מתהליך טיפולי) הוא אחד העקרונות המובילים בעבודה בגישת ה BOT.

עקרונות יסוד בגישת ה BOT :

 עקרון הליווי  

העבודה עם אישה בגישת BOT הינה תהליך של גילוי משותף, היתרון התומך שאותו המלווה מחזיקה, הוא ההכרות העמוקה עם השדה שבו הטיול המשותף מתרחש.   BOT אינו מתנהל כתהליך טיפולי בו המטפל הוא זה שיודע והוא מכוון את הכיוון, אלא כפרקטיקה של ליווי שמאפשר גילוי.

 זיהוי משאבים
ההזמנה למגע עם אתגר או קונפליקט אינה מוכוונת למציאת פתרון, אלא ליצירת מערכת-יחסים עם הנושא שעלה וזיהוי המשאבים.

 מיקוד ביחסים עם שדה-הלידה
בליווי  BOT, הנושאים שיעלו במפגש (זוגיות, טראומה, קשר עם ההורים וכיו"ב )  יופנו לבדיקת האינטראקציה שלהם  וההשפעה שלהם על ההיריון/הלידה/תקשורת אם-תינוק.

 מיקוד בכאן ועכשיו
הדברים שעולים במפגש יכולים להיות קשורים לחוויות עבר.  ליווי BOT יעסוק ביחסים הפנימיים של האדם עם עצמו בכאן ועכשיו,  הדברים שעולים יופנו לבדוק איך התחושה שלהם כעת, ואיך התחושה שלהם בהקשר של העניין הנוכחי (בהקשר של ההריון /הלידה /ההנקה /הקשר עם התינוק).

 גישת ה BOT נשענת על הפילוסופיה ומשלבת עקרונות מתוך גישת ה Focusing  (התמקדות) שפיתח פרופ' ג'נדלין, ומתוך גישת ה Somatic Experiencing – גישה ממוקדת גוף לעבודה עם טראומה, שפיתח ד"ר פיטר לוין, ועושה שימוש בהבנות שמציג ברט הלינגר מתוך הקונסטלציה המשפחתית .

 ממש כמו בעולם הלידה, גישות העבודה שציינתי כאן, מניחות בבסיסן כי לתהליך שאדם עובר יש ידע משל עצמו, והן מציעות דרכים שונות המאפשרות מגע עם הידע המובלע הזה. הנחת היסוד הזו היא המפתח לתהליכים בעולם הלידה ולכן ככל שאני מעמיקה בפילוסופיות של גישות אלו, אני מבינה עוד עומקים בעולם הלידה,  והשילוב הזה הוא תהליך שממשיך לפעום ולהתגלות.

 אם גם אצלכם התעוררו התיאבון והסקרנות…..

 ב 3 במרץ, מתחיל  קורס הכשרה נוסף למלוות בגישת BOT.

 להתראות,
קרן –    050.7986902

Keren.f.gadasi@gmail.com

השאר תגובה