אנחנו צריכים בארץ גוף ציבורי מדיני שחושב לידה במובן האנושי

בחודשים האחרונים אני פוגשת הרבה מאד א.נשים שעושים טוב.     וביני לביני לבין עצמי מתרחשת לה שיחה ערה תחת הכותרת:  אנחנו צריכים להקים בארץ גוף ציבורי מדיני שחושב לידה במובן האנושי
(אולי מישהי רוצה לרוץ עם זה לבחירות הקרובות??)

כי… תראו כמה פרויקטים ויוזמות ציבוריות ופרטיות מתקיימות כאן במגזרים השונים של עולם הלידה כדי לשפר את המידע לשפר את התקשורת לשפר את הטיפול להיות רגישים יותר מותאמים יותר אנושיים יותר טובים יותר לעצמנו ולסביבה.  אמממה, עד כה, לרוב, כל אחד מהם (מאיתנו) פועל לבד.  והצטבר פה חתיכת מאגר ידע בעל ערך עצום – אבל מפוזר.     אין לנו תהליך מסודר שמעביר למשל את המידע שנצבר מהניסיון של מרפאה מחלקה או קליניקה מסוימת אל אחיותיה לתחום, אין אתר שממפה את המהלכים השונים שקורים ומאפשר להצליב נתונים ולאגד כוחות לטובת אוכלוסייה ספציפית או יישום ממוקד.

אבל מה כן יש לנו?  הנה סקירה ראשונית וכנראה חלקית של היוזמות והפרויקטים שקורים בארץ בתקופה האחרונה שמייצרים ניראות והתייחסות אל ההיבט הרגשי של שדה הלידה (ותכתבו לי על אלו שפספסתי או לא ידעתי על קיומם):

ארגון המיילדות ביחד עם עמותת נשים לגופן הוציאו סקר פורץ דרך שממוען גם למיילדות וגם ליולדות בו זמנית, עם השאיפה ליצור 'אמנה מיילדותית' משותפת ולשפר את התקשורת סביב לידה

קרן בריאה יצרו סקר שענו עליו כ 6000 נשים בארץ, על אתגרים בבדיקה גניקולוגית. קופת חולים כללית אימצה את מסקנות דו"ח הבדיקה הגינקולוגית וכתבה נוהל חדש אשר מחייב את כל הרופאים בקופה להתנהל לפיו.

באגפי הלידה בבתי החולים קמות מרפאות שמנוהלות על ידי מיילדות ורופאות נשים ששואפות ליצור תקשורת אישית עם נשים לקראת לידה ואחריה כדי להפחית מצבי טראומה או רהטראומטיזציה בלידה. בחדר לידה בכרמל בחיפה הוקמה מרפאת Women Friendly שמציעה לנשים עם רקע מורכב לקבל הכנה וליווי מותאם לאתגרי הלידה. באסף הרופא נפתח שירות "יד ביד" הכנה ללידה לנפגעות תקיפה מינית  ונשים עם רקע פוסט טראומטי. בהדסה הקימו את מרפאת "בואי נדבר", מרכז "יובל"בבלינסון, פרויקט "עטופה" באשדוד,  "את לא לבד" בתל השומר , "ביחד איתך בקפלן"  ובחדרי לידה נוספים בארץ זה קורה גם באופן לא רשמי, גם בלי מרפאה אפשר להתקשר ולבקש פגישה עם מיילדת לפגישה אישית לקראת לידה. שנים חיכינו לזה והנה זה כבר לגמרי קורה!

בנוסף לכך, בשנים האחרונות נפתחו בארץ קליניקות לליווי מיילדותי מקיף אליהן יכולות להגיע נשים לתמיכה בפריון, בשלבי ההיריון לקראת הלידה ובעקבותיה ולקבל טיפול הוליסטי הכולל אפשרות למפגש עם מיילדת, רופאה, פיזיותרפיסטית רצפת אגן, מטפלת ארויגו, רפואה סינית,  B.O.Tועוד.

נשים קוראות ללדת פתחו את קו ליולדת שלוקחות בו חלק מיילדות דולות ונשות מקצוע נוספות כדי לתת מענה לנשים שנפגעו בלידה ולבנות גוף שפועל לשינוי המצב.

אחרי הרבה שנים שהנושא הקשה הזה נפל בין הכיסאות, בינואר 2019 יצא חוזר משרד הבריאות שהכריז על תפקיד חדש: מתאמת המרכזת את נושא אובדן ההיריון בביה"ח ומתאמת בקהילה שתפקידן לרכז את כל נושא התקשורת עם זוגות ומשפחות שחוו אובדן הריון.

במרץ 2019 התקיים סמינר B.O.T שבו במשך ארבע ימים מרוכזים למדו 40 נשות מקצוע אודות המורכבות הרגשית של נשים בשדה הלידה ועל דרכים ליצור שינוי בתוך מפגש קצר או בדיקה רפואית.

מינדי לוי ומרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית העבירו בשנים האחרונות הכשרות לאחיות טיפת חלב במחוז צפון לדגשים במפגש ובתקשורת עם נשים בהריון ואחרי לידה שבעברן פגיעה מינית.

זיוה כחלון ממרפאת בריאות האישה של קופת חולים כללית בבני ברק יצרה את  פרויקט "ליווי קשת" בו נשים שמגיעות למרפאה יכולות לקבל כחלק מהשירות ליווי רגשי לקראת או בעקבות הלידה, ההפלה או האובדן.

העמותה לפסיכוסומטיקה במיילדות וגינקולוגיה הוקמה בשנת 1996 במטרה להעמיק את הבנת  הקשר בין המרכיבים הפיזיולוגיים-ביולוגיים לבין המרכיבים הנפשיים בבריאות האישה, ולהפיץ את המידע בתחום זה בקרב אנשי המקצוע. השבוע התקיים כנס בנושא לידה שקטה.

 בעקבות מיזם women friendly  הולכת וגדלה קהילה וירטואלית משותפת לנשים ואנשי רפואה לטובת העלאת מודעות ובניית תקשורת רגישה סביב בדיקות ופרוצדורות רפואיות לנשים ונפתחה האפשרות לנשים לקבל ליווי מקצועי לבדיקות ופרוצדורות רפואיות.

ויש עוד כמובן…
אבל נראה לי שזה מדגים עד כמה חסר גוף ציבורי שמרכז ומקשר. אז תארו לכם שיוקם בארץ  גוף ציבורי שמתמקד בפנים הרגשיים וההתייחסותיים בשדה הלידה ומקשר בין כל הגורמים.  גוף כזה, שמכיוון שהוא לוקח בחשבון את כל הגורמים של האינטראקציה כמשפיעים ומושפעים – במקביל לבניית תכניות תמיכה בנשים סביב הלידה הוא מקיים גם תכניות תמיכה באנשי/נשות המקצוע. גוף ציבורי שמאגד בתוכו מידע על מודלים שונים שקיימים בארץ ואולי גם כאלו שקיימים בעולם,  שמהווה מרכז מידע ופיתוח ומקשר בין אזורים, אנשים ופרויקטים. תארו לכן שיהיה לנו כזה..    איזו תנופה רחבה זה יכול ליצור! אבל בינתיים, עד שזה יקרה, אנחנו ממשיכות להיפגש לחשוב וללמד B.O.T .   כלומר, מפתחות עוד ועוד דרכים להיות בקשר עם מה שנמצא בשכבה שמתחת לדברים שנאמרים,  עם מה שמורגש אך לא מצליח לקבל ביטוי. גם אצל האישה וגם אצל המטפלים בה.

כאן יש מידע על לימודי BOT
ואפשר גם להציץ על ערך B.O.T בוויקיפדיה

השאר תגובה