התנועה אל עבר עצמאות חדשה: החיפוש אחר חיבור והצורך להיפרד

אם נניח כי תהליך, כל תהליך  (יצירה, לידה, קשר בין שניים),  מכיל ידע משלו, עבור עצמו על הכיוון והדרך שלו לנוע הלאה – נוכל לשאול בו-זמנית גם מה מפריע, עוצר, או חוסם תנועה של משהו – וגם לחקור את השאלה- מהם האלמנטים שתומכים בהמשך התנועה האורגנית של תהליך זה.

 נקודת מבט כזו מתוארת בהקשרים שונים בטיפול, בעבודה עם תהליכים יצירתיים וגם בעבודה עם חולי סרטן. (*)

תחושה של 'בעיה' – מורגשת כמשהו תקוע, לא זז, לא קורה, או לא מתארגן, זוהי תחושה שאין בה שקט וגם אין בה תנועה קדימה– היא נוצרת מכך שתנועה מסוימת מנסה להשלים את עצמה ולא מצליחה. את הצורך להשלמת התנועה ניתן לתאר בשתי דרכים – סגירת מעגל ותנועה קדימה.

 אנחנו נאמר: "סגרתי מעגל" ונתכוון לומר שמשהו בנו חווה כעת תחושה יותר שקטה או שלמה לגבי אותו הנושא.  סגירת מעגל מתארת את החוויה שקודם משהו הרגיש 'פתוח' ועכשיו הוא 'נסגר'.
הצורך בתנועה הלאה  קורה כשה- כאן – כבר מרגיש לא מתאים יותר וישנו רצון להיות במקום אחר. זהו רצון להגיע למקום כלשהו או לצאת ממקום כלשהו.  כאשר התנועה שרצתה להתרחש, מתרחשת – המערכת פנויה לפגוש אפשרויות חדשות שקודם לכן היו בלתי נראות. התגשמות התנועה שרצתה לקרות לרוב מביאה איתה חוויה של שקט פנימי, ובו זמנית מאפשרת לפוטנציאלים חדשים להופיע.
זה קורה גם כשההרגשה היא ש'משהו חסר'.  רבים מאיתנו מסתובבים תקופות ארוכות עם תחושה כזו. יש משהו שמבקש נוכחות ואנחנו לא יודעים מה הוא.

בתהליך קונסטלציה, אחת התופעות הבולטות הוא שהמערכת עצמה, מחפשת להיות שלמה, לכלול את כל מי ששייך אליה.  מערכת משפחתית למשל, מנקודת מבט קונסטלטיבית כוללת את כל בני המשפחה לדורותיהם. גם את מי שכבר לא בחיים. גם את מי שהמשפחה נידתה. גם את מי שאנחנו לא בקשר איתו.
בקונסטלציה עצמה יש הזמנה ל'החזיר לתמונה' משהו או מישהו שהיה חסר, שלא קיבל ייצוג או מקום. כשהמערכת מרגישה 'שלמה' – זה מרגיש כמו סגירת מעגל. כמו משהו שחיכה להתרחש, וכעת, הוא שלם ואפשר 'להמשיך הלאה'.
זה מופיע בתהליכי קונסטלציה כשבני משפחה שנותקו האחד מהשני, נפגשים, (כלומר יש מפגש של הייצוגים שלהם בתהליך),  או כאשר מסתבר שהיה אח תאום שמת בלידה ואף אחד לא דיבר עליו אף פעם. ורק עכשיו בקונסטלציה הוא מקבל מקום, או כאשר מישהו סולק מביתו ושנים יותר מאוחר הוא מקבל את ההזדמנות לשוב ולבקר .
בכל המקרים, אנחנו רואים ש- כאשר התנועה להשלמה מתממשת נוצר האימפולס לתנועה הבאה.
מכאן – כדי שתהליך ימשיך לנוע, כדי שמערכת תוכל להתארגן בסדר הנכון שלה – נדרש לבדוק מה יאפשר לתנועה להשלים את עצמה.

זה קורה ממש כמו במערכת הפיזיולוגית שלנו, שדורשת השלמת פעולה אחת, מעגל אחד, כדי שהמעגל הבא יוכל להתרחש. אם הגוף התכונן לעשות תנועה מסוימת הוא רוצה להמשיך אותה, כל עוד היא לא מתרחשת – נשארת אנרגיה במצב כוננות.  רק השלמת התנועה, מוד הכוננות משתנה למוד מנוחה והמערכת תחזור למצב מווסת שבו היא פנויה להמשך תנועת החיים, לתנועה חדשה.
גם כאן, במערכת משפחתית, אם יש משהו שרצה להתרחש ולא קרה, הוא נשאר 'תקוע' ומונע המשך התפתחות של המערכת המשפחתית.

'המתח' ככוח מניע
המטרה של תהליך הקונסטלציה הוא ליצור מצב בו התנועה משלימה את עצמה, או לכל הפחות לנוע לכיוון השלמה של תנועה.
הלינגר גילה כי כשנותנים לכל גורם במערכת ייצוג, הנציגים עצמם שמייצגים את הפרטים בתוך מערכת,  חשים את ה'מתח' של משהו שלא במקום – ויחפשו את התנועה שתאפשר השלמה. אדם שהוא נציג בקונסטלציה,  מזדהה עם דמות,  וזה גורם לו לעשות משהו, לנוע לאן שהוא, לומר משהו..  ישנו 'כח מערכתי'  הגורם לפרטים של המערכת לפעול באופן מסוים כדי שהמערכת תמצא השלמה. יש משהו שמחפש את החיבור שלו עם משהו אחר, והמתח שנוצר במערכת הוא המתח שבחוסר ההשלמה  – זה הינו אחד הכוחות העיקריים שמניעים את תהליך הקונסטלציה ומאפשרים שינוי.
מנקודת מבט קונסטלטיבית, אובדן הריון הוא תינוק שלא נולד, אבל הוא גם אמא שלא נולדה והוא גם החיבור שלא נוצר. אובדן הריון הינו תהליך שבו אספקטים רבים נעצרו.  בדרכים רבות יהיה חיפוש אחר- כך, של השלמה של מה שנעצר.
בתהליך קונסטלציה ניתן, בין היתר, גם ייצוג לילד שלא נולד. על ידי מתן ייצוג למה שלא נוכח, תהיה  האפשרות לבדוק מה צריך בשביל להשלים את התנועה שלא קרתה, הקשר שלא קיבל ביטוי.
אובדן הריון נדמה כמבטל את חווית הקשר בין האם לתינוק. בארץ, אנחנו חיים בתרבות שלא מכירה בעובר כישות בפני עצמה ומעודדת 'להמשיך הלאה'. הניתוק מהווה גם אופן של הגנה עצמית שנגזרת מההנחה ש – 'לא לגעת' יגרום לזה פחות לכאוב.

קשר נוכח גם ב'אינותו', קשר נוכח גם עם מי שאינו בחיים.
כשנאפשר נוכחות (על ידי ייצוג בקונסטלציה)  לתינוק שלא נולד, אפשר יהיה להיות בקשר עם צורך מאד ראשוני ליצור חיבור עם התינוק/העובר. היווצרות הקשר תאפשר תנועה לתהליך שלא קרה,  למעגל שלא השלים את עצמו.
הורה וילד לעולם יישארו הורה וילד גם כאשר האחד לא נוכח, מת, או לא ידוע.    יצירת הקשר עם התינוק שאינו, מאפשרת למעגל להשלים את עצמו ולמעגל חדש להיפתח – נפתחת האפשרות להיקשר לילד הבא.
כשמעגל לא הושלם, תהליך הקונסטלציה יזמין ליצור את החיבור, כדי שתוכל להתרחש מעצמה ההפרדה והתנועה הלאה.  לאחר שנוצרת השלמה מתאפשרת תנועה לעצמאות חדשה שנחווית כיותר מלאה ועם יותר כוחות.
כל תהליך קונסטלטיבי מתחיל ממשהו שנחווה כמופרד או מפוזר ומחפש את הדרך לחזור לשלם וזאת כדי שיוכל לנוע הלאה לעצמאות.     ישנם שני כוחות מניעים:  כוח התנועה על עבר ההשלמה וכוח התנועה אל עבר העצמאות.
התנועה להשלמה מתבטאת כרצון להשלים תהליכים של חיבור והתנועה לעצמאות מתבטאת כרצון להגשמה עצמית.  האחת נעה אל השלם והשנייה נעה ממנו והלאה.


הפוסט נכתב מתוך סקרנות משותפת ומפגשים בין ישי גסטר וקרן פרידמן גדסי, ופורסם בבלוג משותף על קונסטלציה ולידה

(*)
- י. ג'נדלין, מתאר הסתכלות כזו בפילוסופיה שלו בספר 'התמקדות' הוצאת מרקם (עמ' 107-109)
- שפריר רענן רונה, כותבת על כך בספרה 'איש לומד לעוף' (לדוגמה בפרק על איכויות סמויות עמ' 52)
- ד"ר לה-שאן, מתאר סוג שאלות כזה בספרו 'הסרטן כנקודת מפנה' בעבודתו עם חולי סרטן. (למשל עמ' 39-40)

השאר תגובה